detail clanku Starostlivosť o spinálneho pacienta – 4. časť dokumentu SME SI ROVNÍ

Sledujte ďalšiu časť dokumentu z cyklu SME SI ROVNÍ. 

Problémom pacienta s poranením miechy či chrbtice nie je „len“ to, že nechodí. Poškodená miecha zasahuje každý orgán tela, mení sa spôsob zažívania, ale aj vylučovania. Ovplyvňuje takisto fungovanie reprodukčných orgánov, dlhodobé ležanie môže vyvolať vznik dekubitov. Tomu treba predchádzať predovšetkým bezprostredne po úraze. Preto je taká dôležitá starostlivosť o spinálneho pacienta, preto v štátoch Európskej únie existuje už viac ako 70 tzv. spinálnych jednotiek. 

 

V tomto diele dokumentu z cyklu SME SI ROVNÍ navštívime spinálnu jednotku Fakultnej nemocnice v pražskom Motole. Jej fungovanie a nezastupiteľný význam pre pacientov so zraneniami miechy a chrbtice priblíži primár Jiří Kříž. „Celková doba hospitalizácie po úraze sa pohybuje od šesť do deväť mesiacov. Potom je pacient preložený domov, ale spinálne jednotky pre neho naďalej zabezpečujú konziliárnu starostlivosť. Tá sa totiž nekončí prepustením z rehabilitačného ústavu, ale pokračuje celoživotne.“

 O zriadenie takýchto pracovísk na Slovensku sa už niekoľko desaťročí usiluje profesor Bruno Rudinský. „Spinálna jednotka je špeciálnym pracoviskom, ktoré by sa dalo nazvať aj intenzivisticko-rehabilitačným. O pacienta sa totiž stará nielen v intenciách intenzívnej medicíny, no súčasne začína aj s jeho rehabilitáciou,“ vysvetľuje v dokumente jej poslanie. 

Svoju dobrú skúsenosť s pobytom na spinálnej jednotke v zahraničí popisujú motivátor projektu SME SI ROVNÍ Marián Ligda a paralympijský športovec Marián Kamien. Ligda potvrdil, že vďaka prvotriednej starostlivosti začal už 11 mesiacov po úraze lyžovať a vrátil sa do práce. 

Na Slovensku zatiaľ nemáme ani jednu spinálnu jednotku. S miernym optimizmom sa však do blízkej budúcnosti pozerá aj profesor Myrón Malý z Národného rehabilitačného centra v Kováčovej. „Povedzte mi, ako sa staráte o spinálneho pacienta, a ja vám poviem, v akej krajine žijete. Verím, že sa nám to podarí a aj my budeme môcť hovoriť, že žijeme vo vyspelej krajine.“

Dokument nájdete aj na našom youtube kanáli TU.

Newsletter Zostaňme v kontakte