detail clanku Budú niekedy motivátori pomáhať na spinálnych jednotkách?

29. októbra 2021 v Bratislave rokoval výkonný výbor ESCIF (European Spinal Cord Injury Federation), ktorého členom je aj manažér centier včasnej pomoci národného projektu SME SI ROVNÍ Milan Kašiak.

Zástupcovia Dánska, Fínska, Slovinska, Srbska, Švajčiarska a Slovenska sa na pravidelnom stretnutí tentoraz rozprávali predovšetkým o príprave kongresu, venovanému problematike života ľudí s poškodeniami miechy a chrbtice. Kongres sa uskutoční v máji 2022 na Slovensku. „Koná sa každý rok. Som rád, že prvýkrát bude hosťujúcou krajinou Slovensko a že sa na tejto platforme zídu delegáti z 28 členských krajín, aby zdieľali najnovšie poznatky z oblasti starostlivosti o pacientov po úrazoch miechy a chrbtice,“ hovorí Milan Kašiak.

Cieľom organizátorov je nielen na konferenciu získať špičkových spíkrov, odborníkov na danú problematiku, no pozvať aj autority z oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Naša krajina totiž do dnešného dňa nedisponuje ani jednou spinálnou jednotkou. „Radíme sa skutočne na chvost v Európskej únii. Preto považujem za dôležité, aby na konferencii prednášali odborníci z krajín, kde spinálne jednotky fungujú a majú dobré výsledky. Aj v rámci národného projektu SME SI ROVNÍ máme klientov, ktorí po úraze chrbtice dlhodobo ležali v nemocnici. Ak by fungovala spinálna jednotka, nemocnice by boli odbremenené a spinálni pacienti by začali s rehabilitáciou okamžite. V bežných nemocniciach s pacientmi nerehabilitujú dostatočne, nie sú špecializovaní na takéto stavy.“

Navyše spinálne jednotky v zahraničí spájajú zdravotnú starostlivosť s prípravou pacientov na život na vozíku po návrate domov. Takzvaný peer supporter zasväcuje klienta do systému sociálnych služieb, pomáha mu zorientovať sa v novej situácii, objasňuje mu, na ktoré kompenzačné pomôcky má nárok a ako ich získa, či pomáha pri nácviku samoobslužných úkonov. Na tejto pozícii sú zamestnávaní ľudia so zdravotným znevýhodnením. „Taký človek si rovnakou situáciou sám prešiel a vie najlepšie, ako sa s ňou vyrovnať,“ vysvetľuje Milan Kašiak a dodáva. „Boli by to ideálne pracovné miesta práve pre motivátorov z projektu SME SI ROVNÍ. Využili by svoje skúsenosti a klienti spinálnych jednotiek by dostali autentické informácie od osôb so zdravotným znevýhodnením, ktorým by pravdepodobne aj viac dôverovali. Minimálne tri spinálne jednotky na Slovensku urgentne potrebujeme. Plánovaná reforma nemocníc by nemala byť len o rušení toho, čo netreba, ale aj o vytváraní toho, čo potrebujeme.“

Newsletter Zostaňme v kontakte