Zobraziť štandardnú verziu stránky
detail clanku Motivátori – druhá časť dokumentu

V utorok 26. júla 2022 odvysielala televízia TA3 v premiére druhú časť dokumentu zo série SME SI ROVNÍ. Tento diel má názov Motivátori. 

Život na invalidnom vozíku, najmä po fatálnej nehode, nie je jednoduchý. Ako si do vozíka sadnúť a ako sa z neho premiestniť na posteľ, ako sa stravovať, ako znova žiť intímne, ako si vybaviť osobného asistenta, či ako prerobiť byt na bezbariérový – s tým všetkým pomôžu motivátori národného projektu SME SI ROVNÍ.

V dokumente sa zoznámite s motivátorom Rasťom a jeho klientmi Miroslavom a Danielou. Miroslav potrebuje základné informácie o zmenách v jedálnom lístku po tom, čo aj jemu pribudol do života invalidný vozík, motivátor mu poskytuje cenné rady týkajúce sa pitného režimu, zloženia stravy a možností aktívneho pohybu. To všetko je dôležité pre čo najlepšiu fyzickú formu vozičkára. Daniela nevyhnutne potrebuje prerobiť kuchyňu a kúpeľňu na bezbariérovú. Až keď sa bude vedieť o seba a svoju rodinu postarať vo vlastnom byte, pripúšťa úvahy o možnom pracovnom uplatnení. Opäť je jej nápomocný motivátor. 

Dokument prináša aj príbeh spolupráce motivátora Martina s klientom Jurajom. Ako otec dvoch školopovinných detí naráža Juraj na problém s architektonickými bariérami (na vozíčku sa pre schody nedostane do školy), s Martinom sa radí, ako komunikovať s úradmi, aby mu schválili adekvátny počet hodín osobnej asistencie a vďaka vzájomnej spolupráci sa vracia aj k svojej obľúbenej voľnočasovej aktivite – rybárčeniu. 

„Princíp tzv. peer to peer support, keď motivátor vozičkár odovzdáva svoje skúsenosti priamo konkrétnemu človeku, ktorý sa ocitol na vozíku iba nedávno, je jedným z najefektívnejších foriem sociálnej rehabilitácie, ktorú vieme dosiahnuť,“ potvrdil v dokumente Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru, ktorý projekt s názvom SME SI ROVNÍ realizuje. 

Dokument nájdete aj na našom youtube kanáli TU.

Newsletter Zostaňme v kontakte

Upload bol úspešne dokončený.