detail clanku Rodičovstvo – 3. časť dokumentárneho cyklu SME SI ROVNÍ

Môžu ľudia na vozíčku, muži či ženy, vôbec uvažovať o tom, že by mali deti? A ak ich chcú, sú spôsoby, ako im pomôcť? Pozrite si dokument z cyklu SME SI ROVNÍ nazvaný Rodičovstvo.

Intímny život vozičkárov patrí asi medzi najviac tabuizované témy a aj motivátori projektu SME SI ROVNÍ potvrdzujú, že je to jedna z prvých vecí, na ktoré sa ich pýtajú klienti už krátko po úraze miechy a chrbtice. Ten totiž nezmení iba funkčnosť končatín, ale zasiahne aj trávenie či vylučovanie, jeho dôsledkom sú chronické zápaly močových ciest a takisto výrazne ovplyvní reprodukčné orgány. Muži aj ženy v tejto zložitej situácii sa často potrebujú diskrétne porozprávať o tom, či a ako sa môžu stať rodičmi. 

Motivátori projektu SME SI ROVNÍ sú kompetentní im poradiť, pričom sa mnohí opierajú o vlastné skúsenosti. 

V ďalšom diele dokumentárnych filmov z cyklu SME SI ROVNÍ, ktorý má názov Rodičovstvo, otvoríme aj túto tému. Na citlivé otázky budú odpovedať paralympijskí športovci Marián Kamien a Marián Ligda. Prvý Marián sa vážne zranil pri skoku do vody, už o rok sa však vrátil do zamestnania, ako vozičkár dokázal postaviť rodinný dom, oženil sa a dnes sa teší z dvoch krásnych detí. 

Známy parahokejista Marián Ligda si poranil miechu pri lyžovaní. Milovník adrenalínových športov musel zásadne zmeniť život a takisto bol konfrontovaný s otázkou rodičovstva. Práve v súčasnosti čakajú s priateľkou prvé dieťa. Ako na to, keď spermie vozičkárov aj v dôsledku trvalého sedenia ubúdajú a sú spomalené? 

„Po úraze ani mne nikto nepovedal, aké existujú techniky na rozhýbanie chlapcov,“ priznáva položartom v dokumente Majo Ligda. 

O tom, čo všetko museli oba páry podstúpiť, a aké možnosti ponúka moderná medicína v prípade, že jeden z potenciálnych rodičov je na vozíčku, bude reč v ďalšom diele dokumentu z cyklu SME SI ROVNÍ.

Dokument nájdete aj na našom youtube kanáli TU.

Newsletter Zostaňme v kontakte