Zobraziť štandardnú verziu stránky
detail clanku Klient Tomáš: Toto nie je súťaž do plaviek

Nikdy neviete, kde vám motivátor vstúpi do života. Do areálu Rozálka v Pezinku chodieva Lucia Krivosudská ako reprezentantka Slovenska v paradrezúre pravidelne za koníkmi, že tam však bol ubytovaný aj Tomáš, bola náhoda. Úplnou náhodou sa aj stretli. Lebo Lucia je neprehliadnuteľná svojou výškou, blond účesom, paličkou a šarmom, na Tomášovi si zas rýchlo všimnete, že je na vozíku. A tak ho v lete 2022 ako motivátorka projektu SME SI ROVNÍ bez váhania oslovila. Dnes sú už „len“ kamaráti. Spoluprácou dosiahli ciele, o ktorých bude tento mimoriadne motivačný príbeh.

Tomáš podniká v oblasti, ktorá ho baví, už takmer dvadsať rokov. Teda od oficiálnej dospelosti. V manažmente, marketingu a krízovej komunikácii musíte mať talent, bystrú hlavu, mobil a počítač a tým všetkým Tomáš disponoval. 😊 Všetko išlo fajn, dokonca aj tá pekná nedeľa mala byť dôvodom na fajnové stretnutie s kamarátmi pri chladenom víne a vyhriatom bazéne. Tomáš ani adrenalínovo nešportoval, ani nešoféroval, ani neliezol na žiadne štíty či nestabilné lešenie. Len sa oprel o zábradlie. Zábradlie sa zlomilo a on z päťmetrovej terasy dopadol na chrbát. „Roztrieštil sa mi jeden stavec a oprel sa o miechu. Spočiatku to napriek tomu nevyzeralo až tak zle. Okamžite ma operovali a ešte tri dni po úraze som nohami hýbal, akurát chodidlá som nedokázal ohnúť. Potom sa to stratilo. Ako keby mi niekto vytiahol poistky. Nikto nevie, čo sa stalo. Dokonca aj ošetrujúci skúsený lekár mi povedal, že sa s niečím takým vo svojej praxi ešte nestretol. Ak sa ľuďom stane tento typ úrazu, v najhoršom stave sú bezprostredne po ňom. Plynutím času prichádza menšie či väčšie zlepšenie,“ vysvetľuje Tomáš. „Bezprostredne po operácii mi chirurg vravel, že to v mojom prípade na vozík nevidí. Že budem musieť makať, cvičiť a veľa rehabilitovať a všetko bude v poriadku. Po troch dňoch však bolo všetko inak.“

Po troch rokoch

Chalan, ktorý do svojich Kristových rokov hádam nestretol jediného vozičkára, sa sám ocitol medzi nimi. Aj Tomáš sa dával dokopy v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej, aj on sa upäl k myšlienke, že práve tam ho postavia na nohy. „Maximálne som sa na to sústredil a drel som celé mesiace. Aj psychicky sa treba s novou životnou situáciou zmieriť, čo sa síce ľahko povie, ale ťažšie vykoná. A aj keď som bol obklopený empatickými ľuďmi, ktorí sa ma snažili pochopiť, skôr ma to rozčuľovalo. Čo môžu chápať? Ani len netušia, ako sa cítim. Kto to nezažil, nikdy nebude rozumieť tomu, aké to je.“
Prvý rok po úraze bol najťažší. Nielen pre Tomáša, no aj pre jeho kamarátov a blízkych, hlavne pre priateľku (dnes už manželku) Oľu. „Dnes si veľmi dobre uvedomujem, aký som bol neznesiteľný. Bol som nahnevaný na celý svet, bol som zlý na Oľu, všetku pomoc som odmietal a aj všetkých ľudí. Celý život som bol sebestačný a zrazu som si sám nedokázal poradiť s najjednoduchšími vecami. Chcel som robiť to isté, čo pred úrazom, ale nešlo to. Niečo také človeku riadne pomieša hlavu. Nikdy som nezažil, čo to znamená, že sa pozeráš na vlastné nohy, ale necítiš ich. Nevedel som si to ani len predstaviť. Dnes však už dokážeme spolu s ďalšími vozičkármi sarkasticky žartovať, že môžeme pokojne nastúpiť do armády ako odmínovávači. Ak by nám aj odtrhlo nohu, nič sa nedeje. Ani to nepocítime,“ škerí sa Tomáš.

Podobne ako mnohí čerství vozičkári si aj on dal za cieľ do roka od úrazu sa postaviť na vlastné nohy. Nedarilo sa, a o to viac sa v ňom hromadil hnev. „Iba postupne som si uvedomoval, že rehabilitácie po úraze chrbtice nie je súťaž do plaviek. Že sa môj stav možno predsa len nepodarí výraznejšie zlepšiť. Že to nepôjde tak, ako som si to predstavoval. A teraz čo? Pýtal som sa sám seba. Nevedel som ani náhodou vymyslieť plán, čo so mnou bude a nevedel som ani to, či so mnou zostane Oľa. Napokon som jej to povedal veľmi priamo, že ju nebudem vedľa seba nasilu držať. Dokážem porozumieť tomu, ak chce mať vlastný život, ktorý si asi nepredstavovala po boku s vozičkárom. Okamžite môj návrh odmietla. Vraj niečo také neprichádza do úvahy, zostane so mnou. O niečom takom sa vôbec nebudeme baviť. S odstupom času si myslím, že to bola pre mňa prvá obrovská motivácia – ak nemám dôvod snažiť sa žiť kvôli sebe, tak kvôli Oli to skúsim.“

Padol som na chrbát. Nie na hlavu

Podobne ako mnohí ďalší, ktorí z aktívneho a dobre rozbehnutého života vhupli neplánovane do života na vozíčku, aj Tomáš potvrdzuje, že skutočný posun dokážete spraviť až vo chvíli, keď tú zmenu prijmete. „Nepoužívam sloveso stotožniť sa, ja sa s mojím zdravotným stavom vôbec nestotožňujem. Nie je to situácia, v ktorej chcem zostať, ale prijal som ju ako skutkový stav a ďalej s tým pracujem. Aj preto rehabilitujem a cvičím každý deň. Preto na sebe stále makám, skúmam systémy cvičenia, počúvam iných vozičkárov.“ Spolu s manželkou sa napokon rozhodli zmeniť bydlisko a kúpiť si väčší byt, aby jednu izbu mohli kompletne zariadiť ako špeciálny gym pre vozičkára. Tomáš pátral aj po ideálnom fyzioterapeutovi, ktorý vie pracovať s ľuďmi s najrôznejšími zdravotnými hendikepmi, a keďže sa veci konečne začali aspoň trochu na dobré obracať, našiel ich hneď niekoľko. Dnes tvoria prvotriedny tím v NeuroGyme, fitku, ktoré Tomáš vybudoval a ktoré sa špecializuje na klientov (aj deti) s poranením miechy a neurologickými ochoreniami. „Nebol to podnikateľský plán, len reakcia na to, s čím som sa stretával ja a aj ďalší vozičkári. Mnohí z nich takisto chceli cvičiť a nemali kde. Na špecializované pracoviská treba často ďaleko dochádzať, sám som pochodil Čechy, Maďarsko a Rakúsko. Všade, kam som prišiel, som bol automaticky PACIENT, vyšetroval ma človek v bielom plášti, ktorý mi klopkal kladivkom po nohách vo vykachličkovanej ambulancii a okolo nás sa vznášala vôňa všadeprítomnej dezinfekcie. Dosť, takto nie. Spravme to inak. Povedal som si, keď mi došla trpezlivosť. Ja som padol na chrbát, nie na hlavu! Chcel som normálne fitko pre normálnych vozičkárov, a keďže som ho nenašiel, pustil som sa sám do jeho vytvorenia.“

Ešte skôr ako sa Tomáš vôbec stretol s motivátorkou Luciou, svoj nápad zrealizoval. Jeho NeuroGym sa nachádza na predmestí Banskej Bystrice, je kompletne bezbariérový a k dispozícii vozičkárom, deťom so zdravotnými problémami a aj živým.

„Zdravých ľudí voláme živí. Aj ja som bol pred úrazom živý,“ smeje sa Tomáš. „Koncept gymu je skutočne nastavený tak, aby sme mohli pokojne cvičiť všetci pokope, aby na fyzioterapiu prišli ľudia po úrazoch miechy, no aj živí. Aby sa stretávali, aby sa poprepájali medzi sebou. Krásne to funguje už teraz – my vozičkári zdravým v jednom kuse zavadziame a oni nám za to odtláčajú vozíky,“ žartuje ďalej.

Na scénu prichádza motivátorka

Je očividné, že Tomáš „len“ tri roky po úraze má vďaka svojmu mentálnemu nastaveniu a podpore manželky a priateľov plnohodnotný život. Viac mu leží na srdci blaho ostatných vozičkárov a ťažko zdravotne postihnutých ako jeho vlastný prospech a robí všetko preto, aby mohol prispieť k zlepšeniu ich stavu. Možno vám preto tiež už napadla otázka, na čo mu je vlastne motivátorka? 😊

Možností, s ktorými vie klientom pomôcť, je veľmi veľa a ani taký sebestačný, zorientovaný a rozhľadený človek ako Tomáš nedokáže úplne obsiahnuť celú problematiku týkajúcu sa (aj) vozičkárov. Keď ho teda oslovila Lucia Krivosudská pri náhodnom stretnutí na Rozálke, nemal dôvod odmietnuť. „Využila som svoj šarm a hneď som po ňom skočila,“ zdá sa, že v humore si motivátorka a klient okamžite sadli. „Naozaj sme nemuseli riešiť základné veci ako invalidný vozík či kompenzačné pomôcky, to všetko mal Tomáš už za sebou. Aj vďaka tomu, že pred úrazom dlhé roky podnikal, sa vedel zorientovať aj v systéme sociálnej starostlivosti. Bol ideálnym prototypom klienta v projekte SME SI ROVNÍ. Stačilo mu dať len pár nových informácií, ktoré dovtedy nemal, z každej si vzal maximum a okamžite ich začal využívať.“

Do stretnutia s motivátorkou napríklad nevedel, že má nárok nielen na osobnú asistenciu, ale ak pracuje, tak môže využívať aj pracovného asistenta. Ten pomáha klientovi pri výkone jeho zamestnania. Tomášovi opäť stačila iba prvotná informácia, že niečo také sa ho týka, a už sa sám rozbehol, čo mu vozík stačil. 😊 Ešte viac ocenil Luciine rady pri optimalizácii invalidného dôchodku. „Krátko po úraze mi došiel dokument zo sociálnej poisťovne, v ktorom bolo doslova napísané vymeriavame vám dôchodok vo výške 0 € (slovom nula eur). Ešte mám to potvrdenie odložené, niečo také čerstvého vozičkára naozaj preberie z útlmu. Hneď, ako to bolo možné, som to s poisťovňou riešil a aj vyriešil. S pomocou Lucie sme dosiahli ďalšie zlepšenie.“

Potom sa spolu pustili do ešte väčšieho sústa, no vôbec nie nereálneho. Človek so zdravotným znevýhodnením si totiž môže nielen vytvoriť tzv. chránené pracovisko (ak pracuje sám), ale môže napríklad založiť tzv. sociálny podnik a zamestnávať viacero ľudí s hendikepom, pričom štát takéto projekty výrazne podporuje. Záujemcu čaká množstvo byrokracie, ale niečo také Tomáša nemôže odradiť.

„Práve vďaka Lucii som sa začal o túto tému intenzívne zaujímať a rozhodol som sa môj gym pretransformovať na sociálny podnik. Už tento rok idem podávať projekt. Mojím konečným cieľom je minimalizovať prevádzkové náklady, aby bolo samotné cvičenie pre našich klientov čo najlacnejšie. Aby si u nás mohli vyskúšať všetky možné kompenzačné pomôcky, aby sa pritom pohybovali medzi ľuďmi v teplákoch a nie v bielych plášťoch, aby si mohli pri bare dať kávu a podebatovať s ostatnými. Bolo by skvelé, ak by vzniklo miesto, kde sa môžu stretávať aj vozičkári aj zdraví ľudia. Veď vozičkári sú ako všetci iní, často mladí, draví a akční. Akurát sa im stal úraz. Budem sa opakovať, ale ten úraz sa týka chrbtice. Nie hlavy.“

Celosvetové štatistiky potvrdzujú, že až 15 percent súčasnej populácie je tvorených osobami s najrôznejším zdravotným znevýhodnením. Aj na Slovensku máme stovky, možno tisícky vozičkárov, no veľká väčšina z nich často ani neopúšťa vlastné domovy. „Odkedy som sám na vozíčku, úplne tomu rozumiem. Aj na mňa sa pravidelne ktosi pozerá, akoby som práve priletel z Marsu. Stačí, keď idem nakupovať alebo nebodaj, keď si viacerí vozičkári dáme stretnutie na káve, stále sme úkaz a ľudia prekvapene dvíhajú obočie.“ O to viac by bol Tomáš rád, ak by okrem jeho špeciálneho fitka vznikali po Slovensku aj ďalšie podobné zariadenia a vytvárali tak ideálny priestor na stieranie rozdielov medzi vozičkármi a živými.

So svojou motivátorkou Luciou sa už stretáva len zriedkavo, spoluprácu oficiálne ukončili pred pár mesiacmi. Motivátor po polroku svojho klienta vždy kontaktuje, aby zistil, ako sa mu darí, v čom pokročil a aké má ďalšie ciele. Samozrejme, môže sa stať, že bez bezprostrednej podpory motivátora stráca nasadenie a odhodlanie riadiť si život sám. Lucia však mohla s dobrým pocitom zaznamenať, že Tomáš naďalej maká na sebe, a to hlavne preto, aby mohol ešte viac pomáhať ostatným.

Ak chcete na spoluprácu v rámci projektu SME SI ROVNÍ osloviť motivátorku Luciu Krivosudskú, napíšte jej na lucia.krivosudska@smesirovni.sk.

Newsletter Zostaňme v kontakte

Upload bol úspešne dokončený.