detail clanku Konferencia priniesla zhodu aj viacero otázok

Postavenie športovcov so zdravotným znevýhodnením a finančné zabezpečenie ich prípravy sú hlavnými témami dnešnej konferencie v Bratislave pod názvom „Sme si rovní?“, ktorú zorganizoval  Slovenský paralympijský výboru (SPV).

Všetci spíkri sa zhodli na potrebe širokospektrálneho financovania športu či búrania bariér v oblasti infraštruktúry. Ako prvý prezentoval svoj pohľad štátny tajomník pre šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Jozef Gönci, ktorý zdôraznil potrebu špeciálneho prístupu už pri deťoch počas školskej dochádzky a vyzdvihol nutnosť rozvoja športových zručností u detí. V jeho príspevku zarezonovala aj téma potreby vzniku samostatného ministerstva športu.

Táto konferencia má tiež vzniesť otázku, ako ďalej v športe zdravotne znevýhodnených na Slovensku. Dnešok by mal byť úvodom k tejto téme,“ nadviazal na neho predseda SPV Riapoš. Podľa neho je priestor na prienik v športe prostredníctvom spoločného marketingu. Za veľmi dôležitú tému, ktorú je potrebné akútne riešiť, považuje aj bezbariérovosť športovísk. „Kde sa dnes nachádza šport zdravotne znevýhodnených na Slovensku? Prirovnal by som ho k miske s pomiešaným ovocím“, zdôraznil a dodal, že je nevyhnutné baviť sa o výkonoch, nakoľko šport zdravotne znevýhodnených sa v posledných rokoch výrazne sprofesionalizoval. „Potrebujeme ľudí motivovať prostredníctvom príbehov úspešných paralympionikov“, zdôraznil.

Ako správny príklad inkluzívneho správania v športe poukázal na rastúci pomer para a zdravých športovcov v top tíme (vybraní športovci) v nasledovných rokoch – 2014:17/137, 2017:39/165 a 2019: 47/193. Na druhej strane však považuje za neuspokojivý počet paralympionikov, začlenených v športových centrách pri ministerstvách. Jediní dvaja – strelci Vadovičová a Malenovský – sú zaradení v Športovom centre polície pri MV SR, v Dukle (MO SR) a NŠC (patria pod MŠVVaŠ SR) ani jeden. „Je na zodpovedných ministroch, aby našli optimálny spôsob, ako začleniť zdravotne znevýhodnených športovcov do týchto centier“, doplnil.  

Prezident SOŠV Anton Siekel vníma, že je potrebné všeobecne podporovať šport. „Robme všetko pre to, aby sme sa na dlhej a náročnej ceste nezastavili. Vážme si argumenty každého, aj keď nie sú podobné s našimi názormi. Verím, že všetky dotknuté strany si v budúcnosti spolu zbilancujú, že úsilie malo zmysel,“ povedal a vyzdvihol spoluprácu medzi SOŠV a SPV. „Verím, že aj v budúcnosti bude táto kooperácia aspoň tak kvalitná ako doteraz,“ dodal.

Siekel vo svojom vystúpení vyzdvihol spoločné iniciatívy olympionikov a paralympionikov po jeho nástupe do funkcie. „Spoločne ako jeden tím predkladáme naše vízie a návrhy riešení kľúčovým inštitúciám a organizáciám, lebo spoločne rozvíjame šport a reprezentujeme krajinu v zahraničí. Pred Pjongčangom sme sa vrátili aj ku tradícii spoločných sľubov“, konštatoval.

SOŠV podľa jeho slov pomáha aj zdravotne znevýhodneným talentom, konkrétne v rámci projektu „Ukáž sa!“ finančne podporili v roku 2017 nevidiacu plavkyňu Tatianu Blattnerovú. „Sme hrdí aj na zbierku medailí a artefaktov našich paralympionikov, ktoré sú súčasťou expozície Múzea SOŠV. Spolupracujeme aj na návrhu Národného pamätníka paralympionikov alebo pri šírení myšlienok olympizmu v rámci Olympijského dňa“.

Prezident SZĽH Martin Kohút priblížil spoluprácu s SPV a prienik ľadového hokeja s parahokejom. „Veľmi dôležité v Dolnom Kubíne bolo aj to, že nastalo akési lámanie bariér, kde si miestna mládež a hráči v parahokeji našli k sebe cestu. Aj to je cesta, aby sme ako spoločnosť vychovávali lepších ľudí,“ povedal. Aj chystané športové komunitné centrum v Liptovskom Hrádku, ktoré otvoria v septembri, už bude plne prispôsobené pre parahokej a je v majetku SZĽH. V pláne majú otvoriť 40 takýchto centier. Zároveň pripomenul, že po rekonštrukcii k MS 2019 je už aj bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu pripravený prijať vrcholné súťaže v parahokeji. Poukázal aj na ďalšiu pomoc SZĽH slovenskej parahokejovej reprezentácii, najmä dofinancovaním potrebnej výstroje, ale i ďalšími formami. 

Keďže Martin Kohút už avizoval, že sa nebude uchádzať o predĺženie mandátu, prebral si od Jána Riapoša špeciálne poďakovanie za rozvoj parahokeja na Slovensku počas troch rokov vo funkcii šéfa ľadového hokeja.

(ROMAN VÉGH, SITA)

Newsletter Zostaňme v kontakte