detail clanku Kristína Kocúrová: Klientom pomáha už len môj záujem o nich

Byť silný a byť pre svojho klienta vzorom v tom, ako si zariadiť život aj napriek zdravotnému znevýhodneniu, nie je len otázkou mužných svalov a nekompromisnej asertivity. Dosahovať vytýčené ciele sa dá takisto v spolupráci s motivátorkou a tá možno kombinuje aj ďalšie nástroje – vytrvalosť, vôľu či odhodlanie.

Sme veľmi hrdí na to, že v tíme projektu SME SI ROVNÍ máme veľa žien a príbeh každej jednej z nich je sám o sebe motiváciou nielen pre ich klientov.

V Centre včasnej prevencie v Košiciach pôsobí Kristína Kocúrová. So zdravotným postihnutím žije už od narodenia, oslabeným dolným končatinám pomáha francúzskymi barlami. „Nikdy som to však nevnímala ako svoje obmedzenie či nevýhodu. Vyrastala som medzi zdravými rovesníkmi, a tak som bola úplne prirodzene nútená rýchlo sa im prispôsobiť. Aj s odstupom času hodnotím túto skúsenosť ako svoju výhodu, pretože ma naučila maximálnej samostatnosti,“ vysvetľuje Kristína. Pochvaľuje si tiež, že okolie jej nedávalo najavo, že je v niečom iná a priatelia, kamaráti či spolužiaci sa k nej vždy správali rovnocenne. Do výbavy dostala tiež obrovskú dávku pozitívneho myslenia, z ktorej môže čerpať pri práci motivátorky.

„Asi to má pôvod vo výchove. Nebola som naučená sa pri prekážkach vzdávať, práve naopak. Musela som bojovať sama za seba, a pritom prekonávať rôzne úskalia. Som nastavená tak, že všetko sa dá dosiahnuť, ak nechýba vôľa a odhodlanie. Každý sen sa dá splniť, keď sa tak rozhodnete. Iba treba hľadať možnosti a nájsť správne cesty. Niekedy síce pocítim beznádej a chvíľkové sklamanie, ale nikdy to netrvá dlho.“

Svojím príkladom chce Kristína pôsobiť pozitívne aj na iných ľudí. Vie, že cez optimistické nastavenie vedie cesta k psychickej pohode a radostnému životu.

Dve práce, ktoré ma bavia

Už počas štúdia na vysokej škole pracovala často ako dobrovoľníčka v rôznych organizáciách a združeniach zameraných na pomoc sociálne slabším ľuďom, pravidelne sa stretávala so zraniteľnými, chorými a odkázanými. Pomáhala im v rôznych životných situáciách a spoznávala ich rozmanité povahy. A aj keď je práca s ľuďmi niekedy veľmi vyčerpávajúca, Kristíne Kocúrovej dáva ten najhlbší zmysel.

„Pracujem ako sociálna pracovníčka v domove sociálnych služieb, ktorý je určený pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením. Klientov sprevádzam pri napĺňaní osobných cieľov, na ich ceste k väčšej samostatnosti a zmysluplnému životu. Od roku 2021 je mojou druhou prácou pozícia motivátorky v národnom projekte SME SI ROVNÍ, ktorý zastrešuje Slovenský paralympijský výbor. Aj v ňom pomáham klientom so zdravotným znevýhodnením, najčastejšie pri vybavovaní zdravotných pomôcok alebo pri napĺňaní sna venovať sa športovej aktivite.“

Školenia a tréningy, ktoré musí každý motivátor absolvovať, vrátili aj Kristínu tak trochu do študentských čias. Oprašovala si vedomosti, s mnohými informáciami sa opäť stretávala, mala možnosť byť v kontakte s odborníkmi s dlhoročnou praxou v sociálnej oblasti. „Ich skúsenosti sú pre moju prácu veľmi cenné. Viem využiť prehľad v zákonoch, viem klientom vysvetliť, čo a ako si vybaviť, na čo majú nárok, aký úrad či koho majú kontaktovať, aké postupy sú najvhodnejšie a najúčinnejšie,“ vysvetľuje. „Ak mi nejaká informácia chýba, dokážem si to vyhľadať a doštudovať, takže sa neustále vzdelávam. Do práce vkladám svoje skúsenosti, povahu aj pozitívne nastavenie. Ak to klient vnútorne príjme, všetko ide jednoduchšie a cítiť väčšiu radosť zo spolupráce na oboch stranách.“

Najdôležitejšie je získať si dôveru ľudí

Každý motivátor vrátane Kristíny Kocúrovej pred začiatkom spolupráce klientovi podrobne a zrozumiteľne vysvetlí poslanie, charakter a obsah projektu SME SI ROVNÍ. Drvivá väčšina z nich nemala doteraz možnosť takúto formu pomoci spoznať, a tak sa musia oboznámiť s tým, ako funguje a v čom im motivátor môže byť nápomocný. „Musím ich ubezpečiť o dôveryhodnosti projektu, o tom, že naša spolupráca bude diskrétna tak, ako si to on želá. Samozrejme, vyplývajú z nej záväzky pre obe strany, no ak mi klient skutočne dôveruje, vieme spolu napredovať. Som pripravená aj na to, že niektorí potenciálni klienti sú spočiatku ostražití a trochu nedôverčiví, že môžu mať strach otvoriť sa. Práve tam sa však ukáže, či to viem prekonať a možno zmeniť ich nastavenie. To je pre mňa skúška,“ usmieva sa Kristína. Paradoxne, veľa ľudí, ktorí spoznávajú spôsob fungovania projektu SME SI ROVNÍ, najdlhšie spracováva úplne základný fakt – že práca a pomoc motivátorov je pre nich bezplatná. Dôverovať svojmu motivátorovi či motivátorke však nakoniec prináša nádherné ľudské priateľstvá a prepájanie komunity ľudí so zdravotným znevýhodnením.

„Najčastejšie sa stretávam s tým, že klientom pomáha už len môj záujem o nich, ochota vypočuť si ich trápenia aj radosti, oceňujú, že im venujem svoj čas. Naozaj si vážia, keď im chcem a môžem pomôcť. Sú vďační, ak im poradím alebo ich povzbudím v tom, čomu sa radi venujú. Každému sa lepšie napreduje a kráča za vytýčeným cieľom, ak na tej ceste nie je sám, má vedenie a podporu,“ teší sa z práce v projekte SME SI ROVNÍ Kristína Kocúrová. S neriešiteľným problémom sa ešte nestretla, no podobne ako viacerí motivátori aj ona musí čeliť situácii, keď je klient nastavený pasívne alebo má tendenciu na akékoľvek zlepšenia svojho života rezignovať. Vtedy sa len ťažko pokračuje v spolupráci, no motivátori aj naďalej hľadajú možnosti, ako krízu preklenúť.

Newsletter Zostaňme v kontakte