S hrdosťou sa môžeme pochváliť tým, že mená troch našich najmladších motivátorov sú známe po celom svete! Martin Joppa ako člen slovenského parahokejového tímu, ktorý mieri do Tokia, a Michaela Balcová so Samuelom Andrejčíkom ako špičkoví hráči boccie, čo dokazujú ich rozsiahle zbierky medailí vrátane tých z dvoch letných paralympiád. Všetci traja sú skvelými športovými vzormi pre svojich vrstovníkov a ako motivátori v projekte SME SI ROVNÍ dokážu pomôcť v komplikovanej zdravotnej situácii ľuďom každej vekovej kategórie.
Miške Balcovej vstúpila práca motivátorky do života v ideálnom čase. Vlastne, vôbec to nenechávala na náhodu a od samého začiatku sa o ňu intenzívne zaujímala.
„Predchodcom SME SI ROVNÍ bol projekt Paralela. Poznala som niekoľko ľudí, ktorí sa v ňom vzdelávali, a potom bolo ich prácou pomáhať ďalším osobám so zdravotným znevýhodnením. Páčilo sa mi to. Projekt som sledovala a čakala na príležitosť, kedy bude možné sa doň prihlásiť. Už vtedy som bola presvedčená, že by to pre mňa bolo ideálne uplatnenie; že svojím vlastným príbehom by som mohla osloviť a nakopnúť do života ďalších ľudí,“ vysvetľuje Miška.
Trpezlivosť, dôslednosť a cieľavedomosť sa jej oplatili. K úspechom na vrcholných športových podujatiach (paralympiáda v Riu de Janeiro v roku 2016 a v Tokiu v roku 2021) pridala titul inžinierky z Ekonomickej univerzity v Bratislave, životopis zaslala do výberového konania na pozíciu motivátorky v národnom projekte SME SI ROVNÍ a na pohovore uspela. „V tom čase som ešte mala povinnosti aj v škole. Keď sa rozbehla príprava na prácu motivátorov, musela som často so svojím časom narábať obozretne, aby som všetko skĺbila, ale podarilo sa mi to. Vyšlo to úplne ideálne – hneď po promócii som nastúpila do práce.“
Vek (motivátora či klienta) je len číslo
Hádam niet človeka, obzvlášť v komunite zdravotne znevýhodnených, ktorý by pri mene Michaela Balcová nespozornel. Žiadna žena v súčasnosti nehrá bocciu lepšie ako ona, a to nehovoríme len o Slovensku. 😊 Ako motivátorku ju tak vyhľadávajú predovšetkým záujemcovia o túto pohybovú aktivitu, ideálnu aj pre ľudí na vozíku, ba dokonca aj pre tých s najťažšími postihnutiami. „Pravidelne som bola hosťom v kempoch Hľadáme talenty, ktoré organizuje Slovenský paralympijský výbor a sú zamerané na vyhľadávanie mladých nádejných paralympijských športovcov. Svojich prvých klientov v projekte SME SI ROVNÍ som našla práve v nich. Aj oni sa tešili. Ako záujemcovia o bocciu vedeli, že im dokážem veľmi dobre poradiť, pomôcť a motivovať ich,“ hovorí Miška. „Situácia sa skomplikovala, keď prišla pandémia koronavírusu, uzavreli sa tréningové priestory a nemohli sme sa osobne stretávať. Mne práca z domu a videohovory až tak neprekážajú, no mnohí ľudia zle znášajú nútenú izoláciu. Vždy sme si však dokázali poradiť.“
Práca motivátora spočíva nielen v psychickej podpore klienta, no predovšetkým každému z nich pomáha zorientovať sa v možnostiach, ktoré ponúka systém sociálnej starostlivosti, a prostredníctvom vytýčených cieľov sa snažia zlepšiť klientov život. A je jedno, či sú to dvadsiatnici ako Miška alebo ľudia, ktorým by mohla byť dcérou. „Hoci patrím medzi vekovo mladších motivátorov, skúseností mám viac ako dosť. Som zdravotne postihnutá od narodenia, a tak som už hádam prišla do kontaktu s každou problematikou a sama seba musela namotivovať. Vybavovala som si vozík aj osobnú asistenciu, vodičský preukaz a úpravu automobilu, potrebovala som mať istotu, že sa na vozíku dostanem do školy a v škole do učebne. Čo som sa nenaučila v praxi počas doterajšieho života, to si dopĺňam na seminároch organizovaných pre motivátorov v rámci projektu SME SI ROVNÍ.“ Dnes vďaka tomu dokáže klientov navigovať nielen pri výbere vhodnej pohybovej aktivity, hľadaní pracovného uplatnenia alebo osobného asistenta, ale kompetentne poradí napríklad aj ako postupovať pri debariérizácii bytu. „Moji klienti majú od desať do asi štyridsaťpäť rokov, no vek v skutočnosti nie je taký dôležitý, ako to, v čom človek potrebuje pomôcť. Ak napríklad chce riešiť svoju situáciu krátko po úraze a ocitol sa na vozíčku, možno nie som pre neho ideálny motivátor. Možno mu lepšie poradí niekto z mojich kolegov, ktorý musel zvládnuť podobnú radikálnu zmenu v živote, a ja mu ho rada posuniem. A deje sa to aj naopak. Napokon, o to nám v projekte SME SI ROVNÍ ide – aby sme ľuďom pomáhali. Sprostredkovať klientom adekvátnu pomoc je aj pre mňa priorita číslo jeden. Vek, klientov či môj, nebol nikdy limitujúci.“
Vytúžený darček pod stromčekom
Miška je súčasťou tímu motivátorov z Centra včasnej pomoci v Piešťanoch. Ak sa stane, že narazí na problém, ktorý potrebuje prediskutovať a poradiť sa, ako ho riešiť, kedykoľvek sa môže obrátiť na kolegov. „Položím otázku a do pár minút na ňu dostanem odpoveď, čo je pre mňa veľká pomoc. Páči sa mi, aká šikovná kombinácia ľudí sa v našom centre zišla, a tiež, že každý je dobrý v niečom inom, a tak sa výborne dopĺňame,“ teší sa. Ešte väčšiu radosť jej robia pokroky klientov, hlavne tých s talentom na bocciu. Hovorí hlavne o dvoch klientkach, jednou z nich je dokonca malé dievčatko, ale s veľkým zápalom pre túto hru. Boccistické loptičky boli jej najvytúženejším darčekom pod vianočným stromčekom a aj ich tam objavila. „Zatiaľ sa nedá povedať, ako ďaleko to jedna či druhá dotiahnu. Navyše ich čaká zdravotná klasifikácia, ktorá rozhodne o tom, v ktorej kategórii budú môcť súťažiť. Vidím však u nich zápal pre hru, dokonca takú silnú, že trénujú aj samy doma.“
Čo viac si želať ako klientov s takýmto skvelým ťahom na bránu? „Začalo sa to super,“ potvrdzuje radosť z motivátorskej práce Miška Balcová. „Len s máločím sa dá porovnať ten dobrý pocit, keď vidím, že moje slová a môj vlastný príklad motivuje iných. A niekedy to môžu byť na prvý pohľad maličkosti. Na tom však nezáleží. Všetko, čo pomáha meniť životy iných k lepšiemu, je vítané. Som naozaj šťastná, že mám prácu, ktorá ma baví, a pritom iným naozaj pomáham.“
Ak chcete ako motivátorku osloviť Michaelu Balcovú, ozvite sa jej na michaela.balcova@smesirovni.sk.