Zobraziť štandardnú verziu stránky
detail clanku Motivátor Rastislav Soviš: Motivoval som aj Henrietu Farkašovú

Na začiatku každej spolupráce motivátora s klientom je aj zadefinovanie toho, čo chcú dosiahnuť. Cieľom môže byť (a často býva) optimalizácia invalidného dôchodku, vybavenie vhodných kompenzačných pomôcok, debariérizácia bytu, prerobenie auta na ručné ovládanie, získanie vhodného zamestnania či nová voľnočasová aktivita. Cieľ, ku ktorému klient s podporou motivátora smeruje, však máva aj celkom iné podoby.

Vedúci centra včasnej pomoci projektu SME SI ROVNÍ v Piešťanoch Rastislav Soviš je dodnes v kontakte s jednou zo svojich prvých klientok Henrietou Farkašovou. Známa paralympijská lyžiarka, držiteľka mnohých medailí z paralympiád, v roku 2019 dokonca vyhlásená za najlepšiu paralympioničku sveta, mala napriek obrovským športovým úspechom o sebe neustále pochybnosti.

„Heňa má zrakové znevýhodnenie, trpí veľmi silnou krátkozrakosťou a podobne ako mnohým iným v jej situácii jej chýba spätná väzba, ktorú my dostávame očným kontaktom. Ak sa s niekým rozprávame, sledujeme jeho gestá, emócie či mimiku, a podľa toho napríklad vieme identifikovať, či sa nudí, zabáva alebo je rozčúlený. Henrieta to nevidí. Nevie, aké reakcie vyvoláva u iných a zneisťuje ju to. Dokázala však práve tento svoj problém pomenovať, a tak sme sa dohodli, že jej cieľom bude posilňovanie sebavedomia,“ vysvetľuje Soviš.

Dievča do voza, do koča, na svah aj na ples

Cieľ bol stanovený, rovnako dôležité však bolo vymyslieť cestu, akou sa k nemu prepracovať. Kreatívna Heňa prišla s nápadom, že sa začne učiť tancovať. Vďaka dlhoročnej športovej kariére a podpore navádzača má skvelú orientáciu na lyžiarskom svahu, no túžila robiť pekné pohyby aj na tanečnom parkete. Napokon, často sa zúčastňuje prestížnych spoločenských podujatí, napríklad Plesu v Opere, a tak by znalosť tanečných krokov zužitkovala aj v praxi. „Odporučil som jej tanečný klub, ktorý vedie motivátor Martin Dait a je zameraný na ľudí so zdravotným znevýhodnením. On sám je vozičkár a v klube tancujú mnohí ďalší. Spoločnými silami dokázali Henrietu zasvätiť do základov väčšiny klasických tancov.“

V tom čase ju však ešte intenzívne vyťažovala aj príprava na paralympiádu v Pekingu a s kreativitou sebe vlastnou si krátko po nej vymyslela ďalšiu výzvu s cieľom budovať svoju nezávislosť a posilňovať sebaistotu – odišla sama na trojmesačný jazykový pobyt do Južnej Afriky. „Všetko sme spolu priebežne konzultovali a zaangažovali sme do jej plánov aj psychológa Petra Kuračku, ktorý v projekte SME SI ROVNÍ zabezpečuje podporu motivátorom aj klientom,“ pokračuje Rasťo Soviš. V ďalekej cudzine bola Heňa odkázaná len na seba a svoje schopnosti komunikovať (aj v angličtine), musela vedieť požiadať o pomoc, ak ju potrebovala, a bola vystavená novým situáciám, s ktorými si opäť bola nútená poradiť vlastnými silami. Povestné vychádzanie z komfortnej zóny a budovanie sebavedomia tak mohlo pokračovať.

Let’s Dance

Ponuku byť súčasťou známej tanečnej televíznej show dostala Henrieta Farkašová už v predchádzajúcej sérii, vtedy však kolidovala s paralympijskými hrami, na ktoré sa už intenzívne pripravovala. Tvorcovia Let’s Dance mali o tanečníčku so zdravotným znevýhodnením skutočný záujem, a tak sa po roku ozvali opäť. „Heňa znova bojovala s pochybnosťami o sebe samej a o svojich kvalitách. Radila sa s mnohými ľuďmi, nielen so mnou ako so svojím motivátorom. Napokon sa však rozhodla, že do toho pôjde a som presvedčený, že sa rozhodla správne,“ dodáva Rasťo Soviš. Spolu s Petrom Kuračkom bol svojej klientke oporou aj v obdobiach, keď sa začali intenzívne tanečné tréningy a blížil sa termín prvého televízneho prenosu, keď Heňu opäť prepadol strach, či nezlyhá. Jej ľudská prirodzenosť, krehkosť, situačný čierny humor, ale predovšetkým jej výkony na parkete si však získali sympatie verejnosti a obrovskú podporu.

Henriete Farkašovej v ďalších kolách držíme palce a môžeme skonštatovať, že cieľ v projekte SME SI ROVNÍ splnila!

Newsletter Zostaňme v kontakte

Upload bol úspešne dokončený.