detail clanku S motivátorom to aj v ťažkých časoch ide ľahšie

Najväčšia koncentrácia potenciálnych klientov národného projektu SME SI ROVNÍ je z úplne pragmatických dôvodov v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. Sem prichádzajú ľudia všetkých vekových kategórií po úrazoch, pádoch, autonehodách, športových zraneniach, pri ktorých došlo k poškodeniu miechy či chrbtice. Niekedy môže byť tento zdravotný stav aj dôsledkom dlhodobého ochorenia.

Do Kováčovej sa aj mnohí „starí“ pacienti pravidelne vracajú na doliečovanie, a tak sa v známom prostredí opäť ocitol aj motivátor Martin Múdry. Prečítajte si aj jeho príbeh.

Martin sa práve tu spoznal s Vladkom a jeho mamou Naďou a v neformálnom prostredí im vysvetlil princíp fungovania projektu SME SI ROVNÍ. „Vladkovi sa úraz stal v zahraničí a jeho osud mali možnosť spoznať aj diváci relácie Modré z neba. Už v Kováčovej som ich ako motivátor zasväcoval do toho, čo všetko ich čaká po návrate do domáceho prostredia,“ približuje začiatok ich spolupráce Martin. „Človek s jeho zdravotným znevýhodnením rozhodne potrebuje mať polohovateľnú posteľ a zdvíhacie zariadenie k posteli a, samozrejme, aj v kúpeľni. Vladko s mamou bývajú v bytovom dome na prvom poschodí. Aby mohli vôbec spolu chodievať von, potrebovali veľmi rýchlo riešiť inštaláciu plošiny – na schodisku pred domom a aj vo vnútornom priestore. Stal som sa Vladkovým motivátorom, a tak sa vďaka projektu SME SI ROVNÍ podarilo pomerne rýchlo všetko zariadiť a vybaviť.“

 

Ďalšou rozsiahlou a pomerne komplikovanou oblasťou, kde bol nápomocný, bolo zariaďovanie invalidného dôchodku, prehľad v oblasti iných sociálnych dávok a vôbec – kontakt s úradom práce.

„Poradil som mu tiež, aby aj v domácom prostredí pravidelne rehabilitoval a spolupracoval s dobrým fyzioterapeutom. Absolvoval rehabilitačný pobyt v Piešťanoch, ktorý mu veľmi pomohol, no takých bude potrebovať viac. Aj preto sa snažím oslovovať dobrých ľudí, aby mu prispeli darom na jeho účet,“ dodáva Martin Múdry.

Newsletter Zostaňme v kontakte