Byť zdravotne znevýhodnený je náročné a spoločnosť je nedostatočne informovaná o množstve prekážok, s ktorými sa treba dennodenne potýkať. Preto cítime potrebu otvárať problematické spoločenské témy a podnecovať k ich riešeniu. Vo svojej podstate sme si predsa všetci rovní. Preto by sme mali vytvárať rovnaké podmienky pre všetkých. Osud nedokážeme zmeniť, čo však zmeniť vieme, je náš postoj. Silou ducha, vytrvalosťou a činmi.
Témou spoločenského postavenia a začlenenia do bežného života zdravotne znevýhodnených osôb sa zaoberá aj Slovenský paralympijský výbor prostredníctvom aktivít národného projektu SME SI ROVNÍ. NP SME SI ROVNÍ sa realizuje od marca 2020 v rámci Operačného programu ľudské zdroje.
Hlavným cieľom projektu SME SI ROVNÍ je pilotné overenie inovatívneho systému sociálneho začleňovania osôb so zdravotným postihnutím (ďalej len „OZP“) zriadením siete centier včasnej pomoci, poradenstva a pohybovej motivácie pri odchode zo zdravotníckych a/alebo rehabilitačných zariadení.
Podstata projektu spočíva v overení efektívnosti fungovania inovatívneho systému včasnej pomoci a podpory pre zdravotne postihnuté osoby, predovšetkým osoby po náhlej zmene zdravotného stavu následkom úrazu alebo choroby, a to prostredníctvom celoplošne zavádzanej siete regionálnych centier. Tieto majú skvalitniť a zlepšiť prístup OZP k systému služieb poskytovaných pre OZP a zlepšiť možnosti pre ich aktívne začlenenie do spoločnosti prostredníctvom prístupu Peer to Peer support (v tomto prípade ide o pomoc poskytovanú OZP zo strany samotných OZP ako tzv. motivátorov).
Výška schválených celkových oprávnených výdavkov projektu je 5 921 224,13 Eur, pričom nenávratný finančný príspevok zo zdrojov EÚ a štátneho rozpočtu predstavuje 95 % z celkových oprávnených výdavkov projektu.
Projekt SME SI ROVNÍ sa realizuje 36 mesiacov na území celého Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja.
Nadväznosť na predchádzajúce aktivity Slovenského paralympijského výboru:
Národný projekt SME SI ROVNÍ stavia na predchádzajúcich výsledkoch projektu PARALELA, ktorý bol realizovaný rovnako Slovenským paralympijským výborom. V rámci projektu PARALELA bolo v roku 2015 vyškolených 50 motivátorov z radov OZP a bolo overené fungovanie pomoci založenej na prístupe Peer to Peer support na pacientoch rehabilitačného centra Kováčová. Tým boli položené metodické a praktické základy pre vzdelávanie motivátorov z radov OZP a pre ďalší rozvoj uceleného systému pomoci, poradenstva a služieb motivácie klientom so zdravotným postihnutím prostredníctvom rovnako zdravotne postihnutých osôb – motivátorov.
Očakávané výstupy:
Slovenský paralympijský výbor ako prijímateľ NFP v inovatívnom systéme v rámci projektu použije kombináciu motivácie k pohybu a motivácie k opätovnému spoločenskému a pracovnému uplatneniu s využitím pozitívnych osobných príkladov úspešného zapojenia sa do života motivátorov, spomedzi ktorých je viacero špičkových paralympijských športovcov.
Projekt sa zameriava na dosiahnutie nasledovných výstupov:
- 24 mentorov motivátorov, ktorí budú k dispozícii novým kolegom pre praktické zaučenie,
- 24 nových zaškolených motivátorov,
- Centrum metodickej podpory zriadené pre motivátorov v teréne,
- minimálne 4 Regionálne centrá včasnej pomoci motivátorov (v prípade potreby pre lepšie pokrytie Slovenska motivátormi budú doplnené ďalšie centrá),
- oslovenie minimálne 1000 osôb so zdravotným postihnutím, ktorým budú poskytnuté individuálne služby motivátorov,
- skupinové aktivity pre minimálne 90 osôb, ktorým ponúknu motivátori zapojenie do spoločných činností.
Vedecký odborný tím projektu spracuje analytickú štúdiu, ktorá umožní vyhodnotiť užitočnosť a efektívnosť regionálnych centier včasnej pomoci a presadzovať legislatívne úpravy a ustálenie pozície motivátora na Slovensku.
Táto webová stránka používa súbory cookie, aby sme vám mohli poskytnúť najlepšiu možnú používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako napríklad rozpoznať vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomôcť nášmu tímu pochopiť, ktoré sekcie webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.