Zobraziť štandardnú verziu stránky
detail clanku PREVENCIA MÁ CENU ZLATA

Slovenský paralympijský výbor vám v spolupráci s nadáciou Allianz prinášajú kampaň PREVENCIA MÁ CENU ZLATA. Cesta k bezstarostnému životu vedie cez prevenciu. 

Pri zábave a dobrej nálade najmä mladí ľudia neraz zabúdajú na možné riziká a nebezpečenstvá. Cieľom tejto kampane je upozorniť na to, aké fatálne následky môžu mať neuvážené kroky a ako málo stačí, aby sme prišli o zdravie a ostali pripútaní na vozíku. 

Prvá časť kampane PREVENCIA MÁ CENU ZLATA prináša informácie o tom, ako nešťastne sa môže skončiť skok do vody a na čo si treba dávať v letných mesiacoch pozor. Práve skoky do neznámej alebo plytkej vody patria medzi najrizikovejšie letné aktivity. Pri takýchto úrazoch totiž dochádza v 40 až 50 percentách k ťažkým postihnutiam miechy a krčnej chrbtice.

Doživotné následky nám hrozia nielen pri skoku do neznámej vody z útesu. Prečítajte si príbeh úspešného paralympionika Mariána Kamiena, ktorý ostal na vozíku po skoku do bazéna so štandardnou hĺbkou.

 

Neskáčte v lete bezhlavo do vody a poriadne zvážte každý váš krok. Predchádzať úrazom je na nezaplatenie. Od zábavy k úrazu je na skok.

Prof. MUDr. Bruno Rudinský, CSc.

Je prednostom Neurochirurgickej kliniky FNsP Nové Zámky. Od skončenia štúdia na Lekárskej fakulte UK v Bratislave v roku 1977 sa venuje neurochirurgii. Patrí medzi priekopníkov neuromodulačnej liečby na Slovensku. 

„Úrazy po skokoch do plytkej vody patria medzi najťažšie, môže tam dôjsť k takému poškodeniu miechy, že pacient nehýbe rukami, nohami, dokonca nemusí vôľou ovládať ani bránicu. Čiže paraplégia, ak nehýbe nohami, kvadruplégia či kvadruparéza, ak si neovláda, alebo len čiastočne ovláda aj ruky a dnes dokážu roky prežívať aj pacienti, za ktorých musí dýchať stroj.”

Newsletter Zostaňme v kontakte

Upload bol úspešne dokončený.