Zobraziť štandardnú verziu stránky
detail clanku Rasťo Soviš absolvuje viac ako 200 km na handbiku po Slovensku

V utorok 10. augusta 2021 vyrazil Rastislav Soviš na cestu z Bratislavy do Kováčovej na handbiku, aby počas nej zoznamoval verejnosť s projektom SME SI ROVNÍ.

Soviš je jedným zo 48 motivátorov, ktorí v rámci národného projektu SME SI ROVNÍ pomáhajú osobám so zdravotným znevýhodnením, predovšetkým po úrazoch, autonehodách či iných vážnych traumách, s návratom do pracovného a spoločenského života.

Cestuje sám na invalidnom vozíku, ku ktorému je pripevnené ručné riadenie v podobe tzv. adaptéra. Hneď v prvý deň absolvoval 72 kilometrov napriek tomu, že mal aj menšiu kolíziu. „Adaptér sa mi počas jazdy nečakane odpojil od vozíka a spadol som. Vodič okoloidúceho auta však zastavil a pomohol mi, aby som mohol pokračovať. Akurát svaly mi večer dali pocítiť, že toho na nich bolo veľa,“ hovorí.

Pred Rasťom Sovišom je ešte viac ako sto kilometrov do cieľovej stanice v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. Vozičkár bez akéhokoľvek sprievodu, ktorý si všetko potrebné vezie so sebou, chce po ceste predovšetkým predstavovať projekt SME SI ROVNÍ a oslovovať občanov so zdravotným hendikepom, ktorým by zapojenie doň zlepšilo kvalitu života. „Predovšetkým v Kováčovej, kam sa mnohí dostanú bezprostredne po úraze s poškodeniami miechy, chrbtice či po amputácii končatín, by som sa s nimi rád stretol a doplnil im informácie,“ dodáva.

V prípade dobrého počasia a hlavne uspokojivej fyzickej kondície je Rasťo pripravený cestovať na handbiku až do Kežmarku.

Kto je Rastislav Soviš

Handbiker, tenista, cestovateľ a adrenalínový dobrodruh na vozíčku. Absolvoval aj 514 km dlhú púť do Santiago de Compostela. Založil špeciálnu cestovnú kanceláriu pre vozičkárov, osobne navštívil množstvo rekreačných rezortov predovšetkým v Chorvátsku a zmapoval ich bezbariérovosť, vrátane pláží a prístupu do mora. Rastislav Soviš je tiež motivátorom v národnom projekte SME SI ROVNÍ. Po tridsiatich rokoch na vozíku vie ľuďom so zdravotným znevýhodnením najlepšie vysvetliť obmedzenia súvisiace so zmenenými fyzickými schopnosťami, vie poradiť aj pomôcť.

Newsletter Zostaňme v kontakte